İçeriğe geç

Tam Kan Sayımı Testindeki Kısaltmaların Anlamları Nelerdir?

Herkes en az bir defa tam kan sayımı testlerini yaptırmıştır. Bunun tıptaki diğer adı Hemogram tahliliolup belirli periyotlarla herkesin yaptırması gerekir. Hemogram sonucunda karşımıza bir çok kısaltma çıkmaktadır. Doktorunuza göstermeden önce kendi merakınızı gidermek isterseniz raporda karşınıza kısaltmalar çıkar. Hemogram analizindeki bu kısaltmaların anlamlarına bakalım:

Kan testinde RBC nedir?: İngilizce “red blood cells” kısaltması olup Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) yani Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir. Normalden Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır.

Kan testinde MCV nedir? İngilizce “mean corpuscular volume” kısaltması olup Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğünü belirtir. MCV miktarı düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.

Kan testinde HB nedir? Hemoglobin demektir ve bu oran, Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.

Kan testinde MCH nedir? Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

Kan testinde MCHC nedir? Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.

Kan testindeki HCT nedir? Hematokrit demektir, Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi’de artar.

Kan testindeki PLT nedir? Platelets demektir. Trombositlerdir. Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir. Ayrıntı için tıklayınız.

Kan testindeki WBC nedir? White Blood Cells İngilizcesidir. Lökosit de denen Beyaz kan hücreleridir. Akyuvarlar diğer adıdır ve bu değer Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir.

Kan testinde PNL nedir?: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir