İçeriğe geç

Pahalı Ve Uzun Ödeme Süreçleri

2014 yılında dünya çapındaki e-ticaret satışları 1.33 trilyon USD iken 2020 yılında 4.058 trilyon dolara yükselmesi beklenmektedir. Bu demek oluyor ki e-ticaret trafiği veya tüketicilerin e-ticareti tercih etmesi günden güne artacak ve birçok riski de beraberinde getirecektir. Bir e-ticaret sitesi için en önemli şey güvendir. Güven veren bir alışveriş sitesini hedef müşteri kitlesini yakalaması çok kolaydır. İtibar gören bir e-ticaret sitesi gerek ürün ve hizmet kalitesi gerekse ödemeler bakımından sorunsuz demektir.

Online olarak ürün ve hizmet alanları tercih edenlerin sayısı 2015 yılında 1.46 milyar iken 2020 yılındaki beklenti 2 milyarın üzerindedir. Güven ve itibar bakımından ödemelerde profesyonel çözümler sunan uygulamaları kullanan e-ticaret siteleri geçmiş yıllara nazaran beklenen kullanıcı sayısını yakalayacak ve karını her geçen gün arttıracaktır. Pahalı ve uzun ödeme süreçleri ve büyüyen ethereum ekonomine ulaşamama sorunu ise e-ticaret siteleri için önemli diğer sorunlar olarak gözlemlenir.

E-ticaret sitelerinde pahalı ve uzun ödeme süreçleri

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan bir tüketici için ödemelerin pratik ve güvenilir bir şekilde yapılması, ürün ve hizmetini reklamı yapıldığı gibi şekilde teslim alması çok önemlidir. Aynı şekilde işletmeler için de yapılan ödemeleri hemen alması ve müşteri memnuniyeti sağlayarak güven ve itibar kazanması önemlidir. Günümüzde özellikle uluslararası ticarette ödemelerle ilgili ciddi sorunlar mevcuttur. Ödemeyi işleme koymak için 16 farklı adımın ve 15 civarı farklı ücretin mevcut olduğu günümüzde işlem ücretleri 2% + 0,1 ve 6% + 0,7 arasında değişmektedir. Ters ibraz ücreti ise 15 dolar civarıdır. Statista’ya göre 2014 yılında dünya çapındaki e-ticaret satışları 1.33 trilyon dolar idi. 2020 yılındaki beklenen satış miktarı ise 4.058 trilyon dolardır. Ürün ve hizmet alanların sayısı ise 2015’ yılında 1.46 milyar iken 2020 yılında 2 milyarın üzerinde bekleniyor.

Ödeme süreçlerindeki sorunlar

  • Pahalı ve uzun ödeme süreçleri düşünüldüğünde;
  • Masraflı ve karmaşık işlemler ve 16 adıma kadar işlemlerin uzaması,
  • %2 ile %6 arasında değişen ve 15 farklı tip işlem ücreti,
  • Ters ibraz ücreti veya işlem iptal ücretinin 20 dolar civarı olması,
  • Parayı teslim almak için 2 günden haftalara kadar uzayan uzun işlem süreleri,
  • E-ticaret ödeme işlemcilerinin paraları ilk hafta oluşabilecek itirazlardan dolayı bir hafta kadar elinde tutması,
  • Mobil ödemelerde ulaşılabilirliğin ve kullanımın kolay olmaması sorunları son derece sıkıntılıdır.

Ödeme süreci aşamaları

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler sonrası ödeme onayı veya reddi 8 adımda gerçekleşmekte olup işlemi yoluna koymak için 8 adım daha gerekiyor. Yani müşterinin banka hesabından firma hesabına paranın transferi için 16 adımlık bir işlem gerçekleşiyor. Gerek müşteri gerekse firma için oldukça can sıkıcı olan bu süreçte firmaların parayı teslim alma işlemi sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Dünya bankaları masraf ve komisyon adı altında birçok ilave ücret aldığı gibi parayı da hemen teslim etmiyor. Özellikle küçük ölçekli firmalar bu durumdan olumsuz etkileniyor.

İşletme ücretleri ise 15 farklı tipte olup 0,1 USD ile 0,7 USD arasında sabit ücretle ücretlendiriliyor. İade ve ters ibraz ücreti ise ters ibraz yapıldığı zaman ödeniyor. En iyi bilinen şirketlerden olan Paypal ve Stripe ise işletmelerden 15 dolar ters ibraz ücreti alıyor. Flat ücretleri, AVS, VAF, NFS ücretleri ve sınırlar arası ücretler işletmeler için ekstra yük teşkil ediyor. Mesela PayPal işletmelerden 4,4% + sabit ücret kesmektedir. Normalde olması gereken ise 2,9% + sabit ücrettir. Bankadan bankaya para taşınması 3 günü bulurken uluslararası ödemelerde bu süre bir hafta veya çok daha fazla olabiliyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir