İçeriğe geç

Murat Göğebakan Kimdir?

Kanser tedavisi gördüğü hastanede 31 Temmuz 2014 tarihinde 46 yaşındayken vefat eden Murat Göğebakan, şarkıcı, söz yazarı ve bir akademisyendir. 9 Ekim 1968 tarihinde Adana’da doğan şarkıcı Anadolu Rock türünün en önemli temsilcilerinden biriydi. Murat Göğebakan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı mezunudur.

Çukurova üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1995 yılına kadar Adana’da yaşadı. İlk evliliğini genç yaşlarda yapan Murat Göğebakan’ın bu evlilikten Bülent isminde bir oğlu vardır.

1995 yılında İstanbul’da göç etti. 1996 yılında “Ben Sana Aşık Oldum” isimli ilk albümünü çıkardı. 2000 yılında Sema Bekmez ile evlenen Göğebakan, 2002 yılında çıkardığı “Ayyüzlüm” isimli albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görüldü. “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isimli bir de kitabı da mevcuttur.

2010 yılında Kanser (lösemi) hastalığına tutuldu fakat bu hastalığı yenmeyi başardı. Aşıklar Yolu adlı albümü beklenen ilgiyi görmedi. 2012 Mart ayında çıkardığı Aşkın Gözyaşları albümüyle yine beklenen ilgili görüyordu.

Murat Göğebakan kendisine Sevgi Adamı lakabını takmıştır ve öyle tanınır.Son olarak Recep Tayyip Erdoğan için bestelediği “Uzun Adam” şarkısıyla gündeme gelmiştir. Göğebakan; Erkin Koray, Cem Karaca, Edip Akbayram, Barış Manço, Deep Purple ve Led Zeppelin gibi isimlerden etkilendiğini belirtmiştir.

Murat Göğebakan, Lösemi ve solunum yetmezliği nedeniyle 31.07.2014 tarihinde vefat etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir