İçeriğe geç

Kolesterol Nedir, Belirtileri Nelerdir

Kolesterol insan bedeninde bulunan yağa benzer bir maddedir. Kanda fazla bulunursa zararlara yol açabilir. Kolesterolüm var diyen biri aslında kanındaki kolesterol miktarının yüksekliğinden bahsediyordur. Kolesterol hem karaciğerde üretilir hem de insanlar dışarıdan besinler yoluyla alır. Kolesterolünüz ne kadar yüksekse kalp hastalığı olma ihtimali de o kadar yüksektir.

Kolesterol yüksekliği Nedir?
Kandaki kolesterol maddesinin fazlalığı demektir. Buna tıpta Hiperlipidemi denmektedir. İki tip kolesterol vardır. Bunlardan LDL (Kötü Kolesterol), kanda fazlaysa damarların içlerine yapışarak plaka oluşturur ve damar sertliği denilen hastalığa yol açar. HDL ise iyi kolesterol adını alır ve kötü kolesterolün uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kolesterol’ün belirti ve şikayetleri nelerdir?
Kolesterolün kesin belirti ve şikayeti yoktur. Biriken kolesterol yıllar sonra kalp ve damar rahatsızlığı ya da felç olarak kendini belli eder. Bu yüzden 20 yaşın üstündeki kişiler kan kolesterol seviyelerinden haberdar olmalıdır ve bunun gerektirdiği hayat stili değişikliklerini uygulamalıdır.

Kolesterol neden yükselir?
Çeşitli nedenleri var, örneğin kalıtımsal faktörler, kötü beslenme alışkanlıkları, şişmanlık ve stres kolesterol miktarını arttırıcı etmenlerdendir. Doymuş yağ ve kolesterol içeren besinleri azaltmak gerekir. Sigara kolesterolü etkileyen faktörlerdendir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir