İçeriğe geç

Banka Komisyon Oranlarının Kötülükleri

Akıllı cihaz kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde artık alışverişten banka işlemlerine, eğitimden sağlığa her şey cep telefonlarından yapılır oldu. Özellikle e-ticaret sitelerine günün her saatinde ve her yerden girilerek ihtiyaçların giderilmesi büyük kolaylık. Fakat bir de bu alışverişlerin alışveriş karşılığı maddi boyutu yanında banka komisyonları ve işlem ücretleri adı altında ekstra bir maliyeti de bulunuyor. Dünyanın öbür ucundaki bir e-ticaret sitesinden ürün ve hizmet alışverişi yapmanın bedeli sadece ürün ve hizmet karşılığının ödenmesi ile sınırlı kalmıyor.

2014 yılında dünya çapındaki e-ticaret satışları 1.33 trilyon dolar iken 2020’de 4.058 trilyon dolara yükseleceği beklentisi ve yine 2015 yılında %7,4 olan e-ticaret perakende satışlarının 2020’de ,6’ya yükseleceği beklentisi dünya bankalarının komisyon ve işlem ücreti adı altında elde edeceği kazancın ne derece büyüyeceğinin de göstergesidir. Mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemelerde komisyon oranlarının oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Komisyon ve işlem ücretleri çok yüksek

İşlem başına %2 veya %6 arasında değişen banka komisyon ve işlem ücretlerine 0,1 dolar ile 0,7 dolar arasında sabit ücretler de eklenerek alışveriş yapan birey tarafından bankalara ve kredi kartı şirketlerine ekstra ödemeler yapılıyor. Güven ve itibar bakımından sorunlu bir e-ticaret sitesinden yapılan alışveriş sonrası ise dolandırıcılık ve ödeme mağduriyetlerinin yaşanması ise kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Basit ve daha verimli ödeme şekilleri ve tek adımlık para transferi yöntemleri dururken hem zaman hem de para bakımından tüketici zarara uğruyor.

Firmaların dijital aynası e-ticaret siteleri

Web siteleri işletmelerin günün her saati açık birer mağazasıdır. İnternet çağı günümüzde henüz firmalar kurulum aşamasında iken web siteleri tasarlanır. Bir web sitesinin güvenilir ve itibar sahibi bir firma olması müşteriler için çok önemlidir. Müşteri istediği ürünü kolay bulmak ve en hesaplı fiyatlarla satın almak ister. Firma ise ödemesini sorunsuz bir şekilde almak ve her geçen gün kar marjını yükseltmek ister. Ödemelerde devreye giren bankalar komisyon ve işlem ücretleri ile bu alışverişlerden kazanç sağlar. Dünya bankalarında görülen yüksek oranlardaki komisyon oranları ise son derece can sıkıcı olup hem firma hem de müşteriler için ekstra maliyettir. Müşterinin güven puanında sadakat ve güven yanında işlem kolaylığı ve maliyetler çok önemlidir. Gerekli gördüğünde itiraz edebilmeli, alışverişten vazgeçebilmelidir. Bu durumda ödemeyi geri almak ve sorgusuz sualsiz satış kontratını iptal etmek ister.

Ücret ödemeleri ve işlem süreleri

16 adım gibi oldukça uzun süren bir alışveriş süreci sonrası e-ticaret sitelerinde ödeme yapılabilmekte, ürün ve hizmet bedeli işletmenin hesabına hemen geçmemektedir. Dünya bankalarına ve diğer aracılara ödenen ekstralar hem firmalar hem de tüketiciler için zaman ve para kaybıdır. 2%+0,1 ve 6%+0,7 gibi ekstra ücretlerden kurtulamayan her iki taraf için ürün ve hizmet karşılığı parayı ödemek ve almak çok ta kolay değildir. Günümüzde Paypal ile yapılan işlemlerin giderek düştüğü gözlemlenmektedir. Bitcoin’de de işlem yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Bitcoin’de 13 Haziran 2017’de “Ortalama Onay Süresi” 316 dakikaydı ve “İşlem Başı Ücret” 4 USD olarak tespit edilmiştir. Tüm birimler arasında %80 gibi bir ağırlığa sahip olan Bitcoin, 14 Haziran itibariyle %39’a düşmüştür.

Online alışverişler ve para transferlerinde komisyon oranlarının yüksekliği ile dikkat çeken dünya bankaları, alışveriş süreci, onay ve ödeme süreci uzunluğu ile de son derece yorucu ve maliyetlidir. Üstelik ödemeleri hemen alamayan küçük ölçekli firmalar içinse yapılan alışverişin bedelini eş zamanlı alamamanın verdiği maddi sıkıntı ile de oldukça problemlidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir