İçeriğe geç

Ahmet Davutoğlu Kimdir?

Ahmet Davutoğlu, 61. hükümetin dış işleri bakanı ve 62. hükümetin müstakbel başbakanı olacak siyasetçi ve akademisyendir. 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğmuştur. 2009 – 2014 yılları arasında Dış İşleri Bakanlığı görevini yürütmüştür. Politika konusunda basılı eserleri mevcuttur. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinden çift ana dal programıyla (ÇAP) mezun oldu. Aynı üniversitenin “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde doktora yaptı.

1984 yılında eşi Sare Davutoğlu ile evlendi ve bu evlilikten üçü kız olmak üzere dört çocuğu oldu. Sare Davutoğlu bir tıp doktorudur ve kadın hastalıkları uzmanıdır.

Ahmet Davutoğlu, 1990 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. 1995’ten itibaren dört sene boyunca Marmara Üniversitesinde hocalık yaptı. Aynı süre zarfında Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığında bulundu.

1999 – 2004 yılları arasında Beykent üniversitesinde yönetim kurulu üyesi çalıştı. 2003 yılında devlet tarafından büyükelçi olarak atandı. 2007 seçimlerinde milletvekili seçildi. 2009 yılında dış işleri bakanı oldu. Davutoğlu, İngilizce, Arapça ve Almanca dillerini bilmektedir. Bazı eserleri şunlardır:

Stratejik derinlik: Türkiye’nin uluslararası konumu
Küresel Bunalım
Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat
Teoriden Pratiğe: Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir